Farní kostel Všech svatých

Farní kostel Všech svatýchKostel byl postavený v barokním slohu v letech 1679–84 na místě staršího dřevěného kostela zničeného požárem. Stavitelem byl Johann Kriestes z Bystřice v Kladsku. V letech 1735–36 byl kostel zvětšen a byla přistavěna věž. Ve druhé polovině 19. století byl kostel renovován. Kostel je jednolodní s polygonálním presbytářem a s hranolovou věží s cibulovou bání. Zařízení pochází z konce 18. století. Rámový hlavní oltář pochází z roku 1794 se sochami od Josefa Steinera z Javornice a obrazem s motivem Uvedení Páně do chrámu. Boční oltáře pochází z 19. století, levý sv. Jana Nepomuckého, pravý sv. Anny. Křížová cesta z roku 1857 byla namalována p. Vorlíčkem z Jablonného nad Orlicí. Původní zvony byly zrekvírovány, na věži se nachází pouze provizorní zvon a další v sanktusníku. Slavnost výročí posvěcení kostela se zde slaví o poslední srpnové neděli, slavnost Všech svatých připadá na 1. listopad.

U kostela se nachází barokní fara z roku 1715.

Interiér kostela

Varhany v RokytniciPůvodní varhany ve farním kostele Všech svatých pocházely od králických varhanářů z roku 1749 a roku 1814 byly rozšířeny rokytnickým varhanářem J. Španělem. Současné varhany pocházejí z krnovské firmy Rieger (op. 420). Jsou dvoumanuálové s mechanickou trakturou a kuželkovou vzdušnicí. Některé rejstříky jsou řešeny systémem tzv. extenzí, kdy jednu píšťalu využívá více rejstříků. Dispozice tak vypadá velkoryseji, ale celkový zvuk plena je slabší. Zachoval se cínový prospekt a ani dispozice nebyla v průběhu let měněna. V roce 2011 byla provedena jejich generální oprava. Současná dispozice je tato:

I. Manuál (C–f3, 54 tónů) II. Manuál (C–f3, 54 tónů) Pedál (C–d1, 27 tónů)
Bourdon 16'
Principál 8'